Menu
Home Page
Congratulations to all the pupils who took part in residential - you all did incredibly well and showed Lakeside spirit!

Governors

Welcome to our Governors’ section. 


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

All of the details of our governing body are available to read below or they can be downloaded.


We have also provided a Register of Governor Interests and an Annual Statement of Issues for your information.

 

The details of our governing body are as follows:

NAME

CHAIR/

VICE-CHAIR

CATEGORY

APPOINTING BODY

DATE OF APPOINTMENT

TERM OF OFFICE END DATE

COMMITTEE MEMBERSHIP

COMMITTEE CHAIR/VICE-CHAIR

ATTENDANCE AT GOVENING BODY AND COMMITTEE MEETINGS (Sept 2016 to Oct 2017)

Patricia Astbury

CHAIR

LA (1)

Local Authority

01.02.14

31.01.2018

Promoting Achievement

Resources

Pay Committee

HT Performance Management

Pay Appeals

Full Governors

 

Chair

Chair

Chair

Chair

Chair

Chair

 

 

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Karen McCrae

 

 

Staff

Staff

14.01.17

24.01.2021

Promoting Achievement

Resources

Full Governors

 

 

100%

60%

100%

Liz Reade

 

Co-opted

Governing Body

27.11.14

26.11.2018

Promoting Achievement

Resources

Full Governors

 

 

 

100%

100%

75%

Father Stokoe

 

 

Co-Opted

Governing Body

27.11.14

26.11.2018

Promoting Achievement

Resources

HT Performance Management

Full Governors

Pay Committee

 

 

60%

80%

 

100%

75%

100%

 

 

Janet Witton

 

 

Headteacher

 

31.08.10

30.08.2050

Promoting Achievement

Pay Committee

HT Performance Management

Resources

Full Governors

 

 

 

100%

100%

100%

100%

100%

Cynthia Mann

 

Co-opted

Governing Body

25.11.15

24.11.2019

Promoting Achievement

Resources

Full Governors

 

 

100%

100%

100%

Jeremy Harris

 

Co-opted

Governing Body

25.01.17

24.01.2021

Promoting Achievement

Full Governors

 

 

 

100%

100%

James Garbutt

 

 

Co-Opted

Governing Body

22.11.17

22.11.2020

Promoting Achievement

Full Governors

 

 

 

80%

100%

Ian Hitchman

 

Co-Opted

Governing Body

25.01.17

24.01.2021

Resources

Full Governors

 

 

60%

50%

Joanna Matuszak

 

Parent Governor

Governing Body

30.09.16

29.09.2020

Promoting Achievement

Full Governors

 

 

 

80%

100%

Kevan Rutherford

 

Parent Governor

Governing Body

09.03.17

08.03.2021

Promoting Achievement

Full Governors

 

 

 

 

100%

100%

Resignations       Date of resignation        
James Wrafter   Co-opted Governing Body 30/9/2017      

80%

100%

Top